KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
ČESKÝ RÁJ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  CHKO ČESKÝ RÁJ
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Vystrkov

Zaniklá ves na území Pardubic - viz indikační skica stabilního katastru (1839)

Popularizační glosa:

Když Arnošt ze Staré přestavoval pardubickou tvrz na hrad, oddělil hospodářskou správu a za Chrudimkou, při cestě do Pardubic Mnichových a Chrudimi založil hospodářský dvůr Vystrkov. Název značí, že šlo o místo (dnes U Kostelíčka) značně vzdálené vlastnímu Městu. První listinný záznam o něm pochází z r. 1384. Patřily k němu pozemky na východním okraji katastru města k rybníku Studánka a studáneckým lesům. Dvůr si r. 1491 ponechal zadlužený Jiřík Pardubický z Miletínka, když r. 1491 prodal Pardubice Vilému z Pernštejna. Je domněnka, že ve dvoře stál objekt, který možno pokládat za tvrz, kde sídlil. Za Pernštejnů vyrostla zde skupina pěti formanských dvorů. Podle německé Furwerk, povoz, se Vystrkov zkomoleně nazýval též Forberky. Vilém z Pernštejna r. 1518 vyhlásil, když Forberky pozbyly význam, že vrchnost postoupí tyto domky "pro zlepšení živností městských". Urbář r. 1515 zaznamenává zde soukromé grunty, užívá pojmenování "Předměstí ke dvoru panskému". Jednalo o panské pozemky, mokré, často Chrudimkou zaplavované. R. 1563 se zde setkáváme s názvy V žabrokřích, Žabinec, Na žábě. Již r. 1542 byla u dvora boží muka. Vedle panského dvora s vysokou sýpkou zde po třicetileté válce nejvýraznější stavbou byl soukromý Vystrkovský dvorec, kterému se říkalo Tvrz. Od r. 1675 naproti sýpce na rozcestí stála kapličky, na jejím místě r. 1710 postaven Kostel Sedmibolestné Matky Boží, začalo se mu říkat "Kostelíček", pro náměstíčka před nim i širší okolí se vžil název U Kostelíčka. R. 1717 zámecký hejtman František Václav rytíř Květoň z Rosenwaldu skoupil grunty čl.113, 114, 115, 117, 200 a 26,8 pozemky proměnil v zahradu a za Kostelíčkem postavil letohrádek, rokokově zařízený. Ten v l. 1762-1782 patřil Anně Karolíně de Bretin, lidé letohrádku začali říkat Březinova tvrz nebo též Zámeček. Po r. 1782 se pozemky tvrze -Ve tvrzi- začaly dělit. Za Raabových reforem koncem 18. stol. byl dvorec zrušen a na jeho místě vzniklo několik usedlostí a východních odlehlých, zřejmě ladem ležících pozemcích založena familiantská osada Nový Vystrkov, nazvaná Familie. Město r. 1880 znovu číslovalo domy a rozdělilo město, k dosavadní 4 čtvrtím, přibyla pátá čtvrť Vystrkov s Familií, se samostatným číslováním. K Vystrkovu patřila i Štrossova ul. až na okraj Pardubiček, ještě první dva domy, dnes za nadjezdem v Pardubičkách a patrně i stará Tesla. Ta část za tratí patrně po vzniku Velkých Pardubic připojena ke katastru Pardubiček. Čtvrť Vystrkov byla r. 1954 zrušena, začleněna do Bílého Předměstí, domy přečíslovány. Název Vystrkov nahrazen pojmenování U kostelíčka (viz parpedie.cz).

Další informace z encyklopedie

Seznam archiválií (1):

Protokoly 1883: 253.

Datum na listině: 14.02.1883 Den přijetí: 14.03.1883 Vztah k listině: Obsah

Tabulární výnos c. k. okresního soudu v Pardubicích o ]zápisu pozemku při [nemovitosti] č. p. 141/8 ve Vystrkově, odkoupeného manželi Janem a Annou Rábkovými ze Studánky, jakožto první pozemkoknižní vklad.

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba